fallback

Руските рафинерии вече се чудят какво да правят с произведените горива

Бъдещето на петролния сектор зависи от намирането на алтернативни пазари, с които Русия да замени дългосрочните си купувачи в САЩ и Европа

16:55 | 14.04.22 г. 6

Бъдещето на руския петролен сектор зависи от това колко бързо Москва ще намери нови пазари на Изток, пише в анализ The Wall Street Journal. Изданието посочва, че в момента много руски рафинерии намаляват производството или дори затварят мощности, защото търсенето на горива в Европа, а и на вътрешния пазар намалява.

Секторът е под напрежение от въвеждането на санкции на Европейския съюз, но дори и преди това да е станало, търсенето на руския петрол на международните пазари намалява. Това води не само до ограничаване на дейността на рафинериите, но и до свиване на добива от находищата, някои от които са най-големите в света.

Още в първите дни на войната в Украйна търсенето на петролни продукти - дизел, бензин и други, произведени в Русия, започна да намалява, а в Европа започнаха да намират алтернативи. Руските компании пък започнаха да търсят места, в които да складират непоисканите количества петролни продукти, а рафинериите намалиха обема на производството.

В резултат резервите от горива в страната са със 70% повече спрямо нормалното за началото на пролетния сезон. Според изданието "Комерсант" от "Лукойл" са съобщили на вицепремиера Александър Новак в края на март, че всичките им складове са запълнени. Изпълнителният директор на компанията Вагит Алекперов е поискал разрешение да съхранява горива в електроцентрали, за да бъде избегнато затварянето на рафинерии.

Работата на рафинериите обаче има сериозно отражение върху целия петролен пазар. Преди войната в Украйна страната беше най-големият износител на петрол - 5 млн. барела на ден петрол, от които 2,9 млн. барела на ден петролни продукти, най-вече дизел. Европа реално е зависима основно от руския дизел, а не толкова от непреработения петрол и затова и цените на горивата в Европа скочиха сериозно от края на февруари.

Засега загубите на петролния сектор са все още ограничени и той продължава да генерира приходи, които Москва използва за финансиране на редица дейности, включително и социални. Анализатори обаче предупреждават, че проблемите за петролния сектор на Русия тепърва предстоят.

Дългогодишните купувачи на руския петрол - Европа и САЩ, постепенно намаляват обемите, а до момента няма индикации, че Китай планира да увеличи вноса.

Петролният сектор е сред водещите източници на средства за руския бюджет, особено сега когато санкциите срещу Русия заплашват икономиката от рецесия. Налагането на санкции и върху петрола носи риск от трайна загуба на производствен потенциал в Русия, предупреждават от DNB Markets.

Русия разчита много на своя петролен и газов сектор, който успя да преодолее кризата, причинена от пандемията от коронавируса. През 2021 година приходите от компаниите в тези сектори съставляват 45% от приходите в руския бюджет, изчисли Международната агенция за енергетика (МАЕ).

Засега е много рано да се каже дали санкциите на Запада ще предизвикат срив в петролната индустрия, посочва още WSJ. Засега Москва успява да удържи, изпращайки по-големи количества към Турция и Индия. Но не бива да се забравя, че секторът разчита и на някои компоненти и резервни части от САЩ и Европа, за да поддържа добива и преработката на петрола.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:11 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още